چانه بازار تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

چانه: بازار تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی زوم اوپک روی نفت ۷۰ دلاری

نفت برنت ۱۰ روز پیش به ۶۰ دلار در هر بشکه افزایش کرد و از آن وقت بالای این قیمت مانده و باعث شده است این تصور ایجاد شود که نفت کف قیمت جدیدی پیدا کرده و رشد آن

زوم اوپک روی نفت ۷۰ دلاری

زوم اوپک روی نفت ۷۰ دلاری

عبارات مهم : بازار

نفت برنت ۱۰ روز پیش به ۶۰ دلار در هر بشکه افزایش کرد و از آن وقت بالای این قیمت مانده و باعث شده است این تصور ایجاد شود که نفت کف قیمت جدیدی پیدا کرده و رشد آن به ۷۰ دلار در کوتاه مدت نه تنها رویای دوری نیست بلکه احتمال آن وجود دارد.

به گزارش ایسنا، اگرچه اوپک هرگز رسما تایید نکرده ولی تحلیلگران بر این باورند که رساندن نفت به ۶۰ دلار یکی از اهداف این شرکت در اجرای توافق کم کردن تولید بوده است.

زوم اوپک روی نفت ۷۰ دلاری

به گفته جولین لی، استراتژیست نفت “بلومبرگ فرست ورلد”، سه هفته پیش از نشست ۳۰ نوامبر اوپک که در وین برگزار می شود، تولیدکنندگان نفت این تصور را پیدا کرده اند که ۷۰ دلار نسبت به ۶۰ دلار، قیمت منصفانه تری جهت نفت است.

اما اگر اوپک بخواهد قیمت بالاتری را نشانه بگیرد، احتمالا موج جدیدی از تولید شیل آمریکا در سال آینده را به راه خواهد انداخت. مهمتر از همه قیمت بالاتر نفت ممکن است با مقاومت روسیه روبرو شود که در حال حاضر به همراه عربستان توافق کم کردن تولید اوپک و غیراوپک را رهبری می کند.

نفت برنت ۱۰ روز پیش به ۶۰ دلار در هر بشکه افزایش کرد و از آن وقت بالای این قیمت مانده و باعث شده است این تصور ایجاد شود که نفت کف قیمت جدیدی پیدا کرده و رشد آن

اما سعودی ها و روس ها اعلام کرده اند که میل به دارند توافق کم کردن تولید را بعد از آخر اجرای آن در مارس سال ۲۰۱۸ تمدید کنند و به این ترتیب به پشتیبانی از قیمت های نفت در چند هفته گذشته کمک کرده اند.

هر چه قیمت نفت بالاتر رود، وسوسه جهت سود بردن از رشد قیمت ها در کوتاه مدت و تقلب در پیمان کم کردن تولید جهت اعضای اوپک نیرومند تر می شود. در حال حاضر عربستان سعودی بیش از سهمیه تعیین شده، تولیدش را کم کردن داده و پایبندی کمتر سایر اعضا به خصوص عراق به توافق کم کردن تولید را جبران کرده است.

صندوق بین المللی پول اخیرا برآورد کرد که عربستان سعودی جهت اینکه با کسری بودجه روبرو نشود، به قیمت های ۷۰ دلاری نفت نیاز دارد در حالی که روسیه مدعی شده است می تواند جهت هر لحظه با نفت ۴۰ دلاری سرکند.

زوم اوپک روی نفت ۷۰ دلاری

اگرچه در نشست ۳۰ نوامبر توافق کم کردن تولید مورد بحث قرار خواهد گرفت ولی اوپک و تولیدکنندگان خارج از این شرکت ممکن است راجع به تمدید توافق در این نشست تصمیم قطعی اتخاذ نکنند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه هفته گذشته اظهار کرد این تصمیم احتمالا بعدا گرفته خواهد شد که چنین تاخیری مطمئنا باعث خوشنودی بازار خواهد شد.

نفت برنت ۱۰ روز پیش به ۶۰ دلار در هر بشکه افزایش کرد و از آن وقت بالای این قیمت مانده و باعث شده است این تصور ایجاد شود که نفت کف قیمت جدیدی پیدا کرده و رشد آن

رویترز به نقل از نواک نوشت: اگر ببینیم بازار تا آن وقت متعادل نشده هست، در این صورت با تمدید توافق موافقت می کنیم. اگر اکنون کسی را پیدا کنید که بتواند بگوید بازار تا پنج ماه آینده چه وضعیتی خواهد داشت، می توانم پاسخ مشخص تری به شما بدهم.

شاید هیچ کس نتواند به درستی آینده نگری کند که بازار نفت در مارس ۲۰۱۸ چه وضعیتی خواهد داشت ولی رشد اخیر قیمت نفت، تحلیلگران و سرمایه گذاران را نسبت به چند ماه قبل خوشبین تر ساخته است.

زوم اوپک روی نفت ۷۰ دلاری

پل هورسنل از بانک استاندارد چارترد در این باره به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: ما بر این باوریم که آمار عرضه و تقاضا و اصلاح خوش بینی معامله گران به عنوان یک پشتیبان نیرومند از ادامه روند زیاد کردن قیمت های نفت عمل کرده است.

مدیران سرمایه تا آخر اکتبر رکورد بالایی قراردادهای خرید در معاملات نفت و محصولات پالایش شده است داشتند و قراردادهای خرید حدود ۷۲۰ میلیون بشکه از آخرهای ژوئن زیاد کردن یافت و به ۱.۰۲۲ میلیارد بشکه رسید که نزدیک به رکورد ۱.۰۲۵ میلیارد بشکه در فوریه است.

این حجم عظیم از قراردادهای خرید نشان می دهد که مدیران سرمایه و صندوق های پوشش ریسک انتظار دارند روند زیاد کردن قیمت های نفت ادامه پیدا کند ولی این حجم قرارداد خرید، ریسک تصحیح قیمت در صورت تصمیم سرمایه گذاری جهت سودگیری را به وجود می آورد.

بخشی از روند حرکت قیمت های نفت در چند هفته گذشته تحت تاثیر موضع اوپک و روسیه با نزدیک شدن به وقت نشست ۳۰ نوامبر بوده هست. در حالیکه عربستان همچنان این خبر را مخابره می کند که “هر آنچه مورد نیاز باشد جهت تعادل بازار بکار می گیرد” در برابر به نظر می رسد روسیه میل به ندارد به شیل آمریکا دلایل نیرومند جهت زیاد کردن تولید در سال آینده بدهد.

به گفته تحلیلگران شرکت “انرژی اسپکتس”، به نظر می رسد روسیه تلاش می کند تا زمانی که شفافیت بیشتری راجع به دورنمای تعادل عرضه و تقاضا در بازار و تاثیر آن بر قیمت ها در سال ۲۰۱۸ وجود ندارد، روند مذاکرات اطراف تمدید توافق را آهسته کند.

برخی از تولیدکنندگان اوپک ممکن است جهت قیمت منصفانه بالای ۶۰ دلار مسابقه کنند ولی نفت ۷۰ دلاری ممکن است باعث شود روسیه توافق را رها کند و انگیزه بیشتری جهت تقلب در توافق کم کردن تولید جهت اوپک فراهم کند و شیل آمریکا را جهت اوج بردن تولید تشویق کند.

واژه های کلیدی: بازار | توافق | روسیه | عربستان | سال آینده | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs